Нові очисні споруди каналізації у Кропивницькому: що буде після реконструкції (ФОТО)

10 серпня 2021

Будівництво та реконструкція об’єктів каналізаційних очисних споруд у Кропивницькому йде за графіком. Після їхнього запуску Первозванівскі біологічні ставки, які займають територію близько 40 гектарів та створюють незручності жителям Первозванівки, виведуть з експлуатації. Очистку стоків, які скидаються з міста, приведуть до нормативу, який встановлює держава.

– Каналізаційні очисні споруди – це нирки міста, – говорить генеральний директор обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро – Кіровоград». – Це об’єкт, який очищає всю каналізацію – всі відходи, які виробляє місто, населення, промисловість, кафе, бари, ресторани, автомобільні мийки. Стоки збираються та очищуються на каналізаційних очисних спорудах, щоб у водний об’єкт – річку чи балку – скинути вже чисту воду. Від цього залежить екологія всієї держави, бо якщо у всіх містах не працюватимуть каналізаційні очисні споруди, то ми будемо забруднювати річки та не будемо мати звідки взяти чисту воду.

До цього їх не реконструювали близько 40 років, обладнання вже як фізично, так і морально застаріло, – зазначає Роман Ілик. – Технологія очищення стоків не змінювалася з шістдесятих років, а їхній фізико-хімічний склад різко змінився. Якщо сорок років тому люди мили посуд гірчичним порошком, а одяг прали дустовим милом, то зараз ми бачимо в магазинах надзвичайно велику кількість хімії – і біологічної, і хімічної, і органічної, а також фосфатовмісної – на жаль, держава ще не заборонила її використання. В США та Європі фосфатовмісні засоби заборонені до продажу, тому що це – один із головних чинників, які не лише згубно впливають на роботу очисних споруд, а й забруднюють річки та інші водойми.

Для того, щоб максимально мінімізувати ступінь забруднення, проводиться реконструкція очисних споруд. Один з тих об’єктів, які розміщуються на території очисних споруд – цех механічного зневоднення. Він також буде приймати участь у технологічному процесі – тут будуть очищувати шлам, що утворюється в результаті діяльності бактерій, які очищають стоки. В результаті можна буде зменшити ту територію, на яких шлам потім зберігається, акцентує генеральний директор «Дніпро – Кіровоград».

– На даний час ми качаємо шлам на територію Первозванівських біоставків – це територія близько 40 гектарів. Після того,як запрацює цех механічного зневоднення ми плануємо ці біоставки вивести з експлуатації та провести їхню рекультивацію.

Всі заходи з енергозбереження та подібні реконструкції можуть вплинути і на тариф, акцентує Роман Ілик.

– Ми очікували, що отримаємо економію близько 20 відсотків по електроенергії та 5 відсотків по трудових затратах із глобальною економією близько десяти відсотків. Але за ці шість років, що ми є учасниками проекту, в державі відбулася значна інфляція, виросла мінімальна заробітна плата, виросли податки та вартість матеріалів, пального та електроенергії, тому економія прогнозується близько 52 копійок – це зменшення ми заклали у розрахунки тарифу на 2022 рік.

За ходом реконструкції постійно слідкує обласна влада, а також процес триває за особистого контролю голови обласної ради Сергія Шульги, який в черговий раз відвідав їх 05 серпня.

Довідково:

- «Дніпро – Кіровоград» є учасником проекту «Розвиток міської інфраструктури –2» в рамках якого підприємство отримало кредит Світового банку на суму 47 мільйонів доларів. З них близько 8,5 мільйона направили на реконструкцію очисних споруд каналізаційного господарства Кропивницького.

- На території Кропивницьких очисних споруд, за кошти державного та обласного природоохоронних фондів, ведеться Реконструкція каналізаційних очисних споруд з новим будівництвом цеху механічного зневоднення осаду стічних вод вартістю 65,7 млн.грн, в 2021 році з обласного природоохоронного фонду виділено 18,979 млн.грн.